PŘÍBĚH POHÁDKY

Malý chlapec Filip – sirotek má prostě v životě smůlu. Na co sáhne - i s těmi nejlepšími úmysly - skončí katastrofálně. Nechtěně se mu podaří vypálit salaš, ukradnou mu koně, kterého měl na starosti, zničí pytle s moukou. A tak jej odevšad vyhánějí, aby se vyhnuli jeho smůle. Až se dostane do vesnice Ořechová, kde pase husy. Zde se potká se svou vrstevnicí Haničkou – dcerou místního mlékaře. Aby se děti zabavily, Filip si vyrobí flétnu a vycvičí husy, ale jako obyčejně zase všechno skončí katastrofou. Cirkus, který se zastavil v Ořechové, si „talentované“ husy vypůjčí jako zlatý hřeb svého programu. Cirkus se však nechce s husami rozloučit, a tak husy zmizí spolu s ním. Rozzlobení vesničané celou vinu připisují Filipovi a vyženou ho z vesnice.

Uběhne několik let. Filip, již sedmnáctiletý, se vrací do Ořechové pro Haničku. Otec Haničky dá nakonec svolení, že si může jeho dceru vzít, ale jen pod podmínkou, že jeden celý rok vydrží ve službě bez vyhazovu. Filip se stane učněm u místního truhláře, který očekává výborný obchod s rakvemi, protože v Ořechové žije mnoho starých a nemocných lidí. Avšak jako obyčejně smůla zapracuje a lidé ve vesnici díky Filipovým kouzelným rakvím zcela přestanou umírat. Zvěst o nesmrtelné vesnici se roznese rychlostí blesku. Ten, kdo si koupí „Filipovu“ rakev a přestěhuje se do Ořechové, se stane nesmrtelný. A tak se boháči ze širokého okolí stěhují do Ořechové. Všichni přestanou pracovat, kromě Filipa, který musí pro obrovskou klientelu vyrábět své neforemné zázračné rakve. Do vesnice přichází Francouz, který začne místní lidi učit bontonu, móresům urozených lidí.

Rychtářka se rozhodne, že si Filip musí vzít její dceru Miluši, aby měli „nesmrtelnost – výrobu rakví“ pod kontrolou a stali se nejbohatšími široko daleko. A tak rychtářka začíná splétat intriky proti Haničce a vymyslí ďábelský plán, který má dovést Haničku na popraviště a Filipa k oltáři s Miluší.